دیگر ایران درختان ایرانی خیابان شهرداری

دیگر: ایران درختان ایرانی خیابان شهرداری استاندارد اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چطور بازار ارز نزولی شد؟

اگرچه قیمت ارز همچنان بالاست و قیمت‌ها در مقایسه با ارز دولتی، دو برابر است ولی در روزهای اخیر التهاب هفته‌های گذشته را ندارد و کاهشی پیش رفته هست. تحلیلگران با

چطور بازار ارز نزولی شد؟

چطور بازار ارز نزولی شد؟

عبارات مهم : ایران

اگرچه قیمت ارز همچنان بالاست و قیمت ها در مقایسه با ارز دولتی، دو برابر است ولی در روزهای اخیر التهاب هفته های گذشته را ندارد و کاهشی پیش رفته هست. تحلیلگران بازار ارز علت این روند را در چند مورد عنوان کرده اند.

به گزارش ایسنا، بازار ارز علی رغم هفته های گذشته این روزها کم التهاب و آرام شده است است و اگرچه قیمت ها همچنان بالاست، ولی کاهشی پیش می رود. کم کردن ساعت کاری بانک ها در روزهای گرم تابستان از دلایلی است که صرافان می گویند جریان معاملات را کند کرده هست. از طرفی تحلیلگران بازار ارز معتقدند بازار این روزها تا حد زیادی تحت تاثیر اخبار سیاسی قرار گرفته هست. اینکه احتمال معافیت های خاص دولت آمریکا به بعضی از خریداران نفت کشور عزیزمان ایران وجود دارد، خود باعث استمرار فروش نفت و برگشت ارز حاصل از آن خواهد شد. این عنوان می تواند تا حدی طرف عرضه را تقویت کند.

چطور بازار ارز نزولی شد؟

آخرین بررسی ها از معاملات بازار ارز نشان می دهد که امروز قیمت دلار به حدود ۷۹۰۰ هم رسیده و یورو تا ۹۳۰۰ تومان معامله شده است هست، هرچند که این روند تا حدی نزولی بوده ولی قیمت ها در مقایسه با آنچه که دولت جهت این ارزها تعیین و معامله می کند، تا دو برابر اختلاف دارد. قیمت دلار رسمی حدود ۴۳۱۰ تومان و یورو تا ۵۰۰۰ تومان می رسد. همین اختلاف قیمت خود موجب ایجاد رانت هایی در بین دریافت کنندگان ارز دولتی شده است است.

چرا دلار 4200 تومانی هم قیمت ها را کم کردن نمی دهد؟

چندی پیش دولت تخصیص داده شده است دلار دولتی به قیمت ۴۲۰۰ تومانی را در دستور کار خود قرار داد و مسئولان دولتی اعلام کردند به همه کالاهای وارداتی، ارز با این قیمت تعلق می گیرد؛ ولی با وجود تخصیص داده شده است این ارز که به گفته دولتمردان به ۲۱ میلیارد دلار تخصیصی و ۱۲ میلیارد دلار پرداختی تا هفته نخست تیر ماه امسال می رسد، قیمت انواع کالاها طی ماه های اخیر رو به زیاد کردن بود و نوسانات در بازار همچنان برقرار.

اگرچه قیمت ارز همچنان بالاست و قیمت‌ها در مقایسه با ارز دولتی، دو برابر است ولی در روزهای اخیر التهاب هفته‌های گذشته را ندارد و کاهشی پیش رفته هست. تحلیلگران با

در این باره کارشناسان اقتصادی نظرات مختلفی ارائه کرده اند. پدرام سلطانی – نایب رییس اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران – در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی همچنان شاهد زیاد کردن قیمت ها در بازار هستیم و علت اوضاع کنونی بازار چیست؟ این گونه توضیح داد: هنگامی که فاصله زیادی بین قیمت ارز آزاد و دولتی در بازار وجود دارد، قاعدتا قیمت ها به سمت اوج چسبندگی پیدا می کند؛ به این معنی که در صورت دو یا چند نرخی شدن ارز، بازار بالاترین قیمت را در نظر می گیرد که دلایل آن مشخص است و می توان به زیاد کردن تقاضا جهت کالاها با اهداف متفاوت اشاره کرد که باعث می شود قیمت آن ها زیاد کردن یابد. به همین علت است که گفته می شود اگر دولت مابه التفاوت آن را جهت اقشار آسیب پذیر به صورت یارانه نقدی و زیاد کردن آن جبران کند، بهتر است.

وی افزود: عالی ترین کاری که دولت می تواند جهت جلوگیری از رشد نقدینگی و مهار تورم انجام دهد، ایجاد انضباط پولی، مالی و بانکی و تعیین وظیفه هر چه سریع تر موسسات مالی و اعتباری است که در این زمینه دولتمردان هر چه سریع تر باید همه موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز را تعطیل کنند.

برنامه ای جهت جذب نقدینگی وجود ندارد

چطور بازار ارز نزولی شد؟

با توجه به چهار برابر شدن میزان نقدینگی در کشور عزیزمان ایران طی سال های اخیر و همچنین اضافه شدن روزانه هزار میلیارد تومان به آن، باید زمینه های سودآور و جالب جهت جذب این پول های سرگردان فراهم شود؛ ولی به گفته یحیی آل اسحاق -رییس سابق اتاق بازرگانی تهران-، تاکنون الگوهای اقتصادی مناسبی تعریف نشده و واحدهای بزرگ و پیشران ملاک قرار گرفته اند و واحدهای تولیدی کوچک و میانگین در حاشیه بوده اند.

روند رو به رشد نقدینگی طی سال های گذشته و البته سرگردانی آن در بعضی مواقع موجب سرازیر شدن آن به بازارهایی از جمله مسکن، ارز و طلا می شود؛ اتفاقی که اخیرا در بازار ارز و طلا افتاد و باعث برهم زدن عرضه و تقاضا در این بخش ها و نهایتا زیاد کردن کاذب قیمت ها شده است هست. پول هایی که اکنون جهت کشور عزیزمان ایران دردسرساز شده است اند؛ به گونه ای که آل اسحاق بزرگ ترین بحران فعلی را نقدینگی دانسته و اعلام کرده که روزانه حدود هزار میلیارد تومان به این نقدینگی اضافه می شود.

اگرچه قیمت ارز همچنان بالاست و قیمت‌ها در مقایسه با ارز دولتی، دو برابر است ولی در روزهای اخیر التهاب هفته‌های گذشته را ندارد و کاهشی پیش رفته هست. تحلیلگران با

وی از پرسشها حال حاضر اقتصاد کشور عزیزمان ایران و زیاد کردن نقدینگی را، نبود تعادل بین گردش اقتصاد و حجم پول دانست و اظهار کرد: عالی ترین راه جهت ایجاد تعادل در این بخش، جهت گیری به سمت تولید هست، چراکه اگر این حجم از پول به سمت تولید برود، باعث اشتغال و رشد تولید می شود که اجرای این راهکار نیازمند توجه خاص دولت است.

به گفته آل اسحاق، در حال حاضر حجم نقدینگی و درصد رشد آن نسبت به چند سال گذشته و نسبت به رشد تورم، بالاست. این در حالی است که در ماه های اخیر نیز با شدت گرفتن نوسانات بازار ارز، سرگردانی نقدینگی و حجم بالای آن موجب شد تقاضا جهت ورود به بازار ارز جهت خرید دلار اوج رود و اقتصاد کشور در سمت وسویی نامناسب قرار گیرد.

چطور بازار ارز نزولی شد؟

نرخ پایه جهت دلار توافقی از بین بردن شد

طی هفته ها و ماه های گذشته دولت سیاست گذاری ها و تصمیم گیری هایی جهت ساماندهی منابع ارزی کشور انجام داده است و در این زمینه مقرر شد تا جهت کالاهای گروه اول دلار ۳۸۰۰ تومانی جهت کالاهای کالاهای گروه دوم دلار ۴۲۰۰ تومانی و جهت کالاهای گروه سوم دلار با قیمت توافقی بین صادر کنندگان و واردکنندگان تامین شود، در این زمینه مقرر شد تا قیمت پایه جهت دلار توافقی اعلام شود و از طریق بورس کالا این دلار بین دو گروه دریافت کننده و عرضه کننده مبادله شود ولی چندی بعد بورس کالا از گردونه خارج و سامانه نیما و صرافی ها جایگزین آن شدند.

علاء میرمحمد صادقی – نایب رییس اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران – در این باره به ایسنا گفت: بر اساس آخرین اطلاعات و اخبار به دست آمده تعیین قیمت پایه جهت دلار توافقی منتفی و مقرر شد این دلار بین صادرکنندگان و واردکنندگان به صورت توافقی مبادله شود و عرضه و تقاضا در این میان حکم فرما باشد.

بازیگران رهن کامل در بازار اجاره

فایل های رهن کامل با گذشت ۱۷ روز از شروع فصل جابه جایی در پایتخت سهم ۳۰ درصدی از کل قراردادها را به خود تخصیص داده شده است می دهند که عرضه ی نوسازها در این میان چشمگیرتر هست. از میان قراردادهای رهن کامل سه گروه واحدهای مسکونی کمتر از ۵ سال، بین ۵ تا ۱۰ سال و ۱۰ سال به اوج به ترتیب سهم ۵۰، ۲۰ و ۳۰ درصد را به خود تخصیص داده شده است می دهند.

بررسی علت میل به مالکان واحدهای نوساز به دریافت پول پیش به جای اجاره حاکی از آن است این گروه را سازندگانی تشکیل می دهند که جهت پوشش دهی به هزینه ها و بدهی های دوره ی ساخت، مجبور به دریافت وجه کامل قرارداد نهایی هستند. در بین واحدهای قدیمی ساز هم مالکان منزل های بالای ۲۵ سال ساخت چنین وضعیتی دارند و وزن قراردادهای رهن کامل در این گروه سنی نسبت به منزل های ۲۰ تا ۲۵ سال زیاد است.

از سوی دیگر، رصد بازار اجاره واحدهای نوساز نشان می دهد عمده قراردادهای رهن کامل در این گروه از واحدها در نیمه جنوبی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به امضا می رسد؛ آیا که به دنبال جهش معاملات و قیمت مسکن ناشی از هجوم تقاضای سفته بازانه در مناطق ۱ تا ۵ اوضاع قرارداد اجاره در این مناطق بعد از حدود ۵ سال از رهن کامل به حالت توازن بین پول پیش و اجاره بها عوض کردن ماهیت داده و خریداران تازه که عمدتا سوددهی بازارهای رقیب و قیمت سود بانکی را محاسبه می کنند، کمتر حاضر به انعقاد قرارداد به صورت رهن کامل هستند.

۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان پول مردم کجاست!؟

بانک مرکزی چندی پیش لیست شرکتهای واردکننده خودروی دریافت کننده ارز ارزان دولتی را منتشر کرد. براین اساس با توجه به تفاوت قیمت ارز دولتی و آزاد، حدود ۶۰۰ میلیارد تومان یارانه در قالب ارز دولتی به واردکنندگان ماشین پرداخت شده است هست. طبق اعلام رییس انجمن واردکنندگان خودرو، برند خودروهای وارد شده است با ارز دولتی مشمول بر برندهای نیسان، میتسوبیشی، رنو، سانگ یانگ، دی اس، هیوندای، تویوتا، هاوال و فولکس واگن بوده است.

امرالله امینی -عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی- گفت: باید مشخص شود ۶۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداختی دولت از بیت المال به شرکتهای واردکننده خودرو، کجا رفته و چه سرنوشتی داشته هست. حال که پول بیت المال صرف واردات ماشین شده است و کاری هم نمی توان کرد حداقل وظیفه دولت این است که نظارت کند شرکتهای واردکننده، خودروهای وارد شده است با ارز یارانه ای دولتی را به قیمت ارز آزاد نفروشند.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | حجم نقدینگی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs