دیگر ایران درختان ایرانی خیابان شهرداری

دیگر: ایران درختان ایرانی خیابان شهرداری استاندارد اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی خواب آشفته درختان پایتخت کشور عزیزمان ایران

پایتخت کشور عزیزمان ایران در شب ها به علت روشنایی معابر جذابیت خاصی دارد، ولی همین نورهای رنگارنگ باعث بروز پرسشها محیط زیستی شده است هست. شاید جهت شما هم خشک

خواب آشفته درختان پایتخت کشور عزیزمان ایران

خواب آشفته درختان تهران

عبارات مهم : ایران

پایتخت کشور عزیزمان ایران در شب ها به علت روشنایی معابر جذابیت خاصی دارد، ولی همین نورهای رنگارنگ باعث بروز پرسشها محیط زیستی شده است هست. شاید جهت شما هم خشکی و بدون طراوت بودن برگ های درختان پرسش باشد. هر چند باید تاکید کرد که بروز هر یک از نارسایی های محیط زیستی به دلایل متعدد بروز می کند، ولی ریسه هایی که شهرداری جهت تزیین بین درختان می گذارد در این مساله بی تاثیر نیست. در سال های اخیر اغلب درختان پایتخت کشور عزیزمان ایران از بین رفته هست. از سوی دیگر درختان باقیمانده در این شهر نیز با اتخاذ تصمیمات ناکارآمد از سوی نهادهای متفاوت اوضاع مناسبی ندارند. به بیان دیگر می توان گفت که درختان پایتخت این روزها در اوضاع اورژانسی به سر می برند.

خواب آشفته درختان پایتخت کشور عزیزمان ایران

خیابان ولی عصر طولانی ترین خیابان خاورمیانه هست. این روزها چنارهای سر به فلک کشیده اش اوضاع مناسبی ندارند. با بررسی دلایل شدت یافتن کننده معضلات محیط زیستی باید گفت که نورپردازی های این خیابان تبری بزرگ جهت زدن آخرین ضربه به تنه این درختان هست. حال باید هر فردی خود قضاوت کند که آیا رنگ های قرمز، آبی، سبز، بنفش و… که با لامپ های ال ای دی به درخت ها تابانده و خاموش و روشن می شوند واقعا جهت زیباسازی فضای شهری نیاز است؟ آیا نمی توان تمهیدات مناسب و بی خطر جهت زیاد کردن قشنگی فضای شهری اتخاذ کرد؟ همچنین در لابه لای درختان لامپ های چشمک زنی تعبیه شده است که منظره ای شبیه شهاب باران را میان شاخ و برگ درختان ایجاد کرده هست. حتی بعضی مغازه دارها هم درختان جلوی مغازه خود را این گونه آذین بسته اند. درست است که در فرهنگ ما چراغانی کردن در اعیاد و مراسم خوش حالی ها جایگاه خاص و ریشه تاریخی دارد، ولی نباید به این بهانه به محیط زیست آسیب زد.

چرا اصرار داریم شب ها را همچون روز روشن کنیم؟ هوای شهر را آلوده کردیم و تا پای تنه درختان زمین را سنگفرش کردیم. بر بدن آنها پلاک با میخ کوبیدیم، روی تنه ارزش یادگاری نوشتیم و با تانکرهای شهرداری جای آبیاری پای درختان، آب را به ماشین های پارک شده است در کنار خیابان می پاشیم و در هوا خالی می کنیم و البته گزارش می دهیم که آبیاری کردیم! حالا دیگر آیا خواب و استراحت شبانه را از درختان کهنسال خیابان های پایتخت کشور عزیزمان ایران دریغ می کنیم؟ این روش نادرست در نورپردازی درختان در حال الگوشدن جهت شهرهای دیگر است و دیر یا سریع باید در سوگ درختانی بنشینیم که گویی بی علت ناگهان خشک شده است اند. محیط زیست به کندی و البته به مشکل از ما انتقام می گیرد.

پایتخت کشور عزیزمان ایران در شب ها به علت روشنایی معابر جذابیت خاصی دارد، ولی همین نورهای رنگارنگ باعث بروز پرسشها محیط زیستی شده است هست. شاید جهت شما هم خشک

نبودقوانین جهت حمایت از درخت دربرابر برق

در بسياری از شهرها با وجود عواقب احتمالي، هيچ قانون بازدارنده ای جهت صاحب يک ملک خصوصي به منظور جلوگيری از کاشت يک درخت دقيقا در زير خطوط برق وجود ندارد. جهت مثال با یک رعد و برق در شهر شاهد تخریب سیم ها، کانال ها، قطعی برق و شکستن درختان و بروز خسارت های فراوان هستیم. ولی هيچ قانوني وجود ندارد که به يک شهر يا شرکت اجازه دهد در صورت بروز مشكل با هزينه ارزان اقدام به جابه جايي درختان تازه کاشته شده است کند. این در حالی است که یک راه حل جهت مسئله برخورد درختان بلند با خطوط برق، از بین بردن درختان و جایگزین کردن آنها با گونه های کوچک تر است.

با اين حال، بسياری از شهرها دستورالعمل هايي را جهت درختان مزاحم وضع کرده اند و در صورت لزوم اين گونه درختان را با هزينه مالک هرس يا جابه جا مي کنند. بنابراين شهرداری ها بايد قوانيني وضع کنند که به موجب آن حفظ يا کاشت درختان خطر آفرين و برخورد آنها با کابل های برق را غير قانوني اعلام کند. از آنجا که خطوط برق احتمالا در مالكيت شرکت ها قرار دارد، اين قانون بايد به شهرداری اجازه دهد تا درختاني را که به سمت کابل های برق در حال رشد هستند جابه جا کند.

خواب آشفته درختان پایتخت کشور عزیزمان ایران

روشنایی درشب ها و اختلال در زندگی درخت

یک کارشناس محیط زیست راجع به تاثیر برق و روشنایی آن روی درختان به «آرمان» می گوید: در روز گیاه های در برابر نور خورشید فتوسنتز کرده و ماده ای به نام گلوکز تولید می کنند. گیاه های شب ها گاز کربنیک را جذب و به ماده آلی تبدیل می کنند، ولی این عمل باید در محیط کاملا تاریک انجام شود. چون با ایجاد روشنایی در اطراف درخت عمل فتوسنتز انجام می شود. محمدرضا فاطمی می افزاید: باید در طول شبانه روز یک عمل نوری در درخت انجام شود که به واسطه آن گیاه به تولید ماده آلی بپردازد و در شب ها نیز ترکیبات دیگر تولید کند.

به گفته او رشد مهم گیاه در شب ها انجام می شود. در این شرایط باید روزانه در ساعات بعد از ظهر آبیاری درختان انجام شود و به این ترتیب درخت جهت تولید ماده آلی در شب ها از آب کافی برخوردار باشد. به گفته او با ایجاد روشنایی در محیط اطراف درختان در شب ها تناوب ایجاد ماده آلی و رشد گیاه مختل می شود. این کارشناس محیط زیست می افزاید: شب ها ایجاد هرگونه روشنایی حتی نور اندک درخت را وادار به تولید فتوسنتز می کند. در این شرایط گیاه قدرت رشد و تولید ماده آلی ندارد و در نتیجه درختان به تدریج از بین می روند. با بررسی کارها شهرداری جهت خیابان ولیعصر باید گفت که این اقدام در بلندمدت باعث از بین رفتن سرمایه گیاهی در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران می شود. این در حالی است که درختان چنار در خیابان ولیعصر با قدمت 70-80 ساله در دنیا منحصر به فرد هستند.

پایتخت کشور عزیزمان ایران در شب ها به علت روشنایی معابر جذابیت خاصی دارد، ولی همین نورهای رنگارنگ باعث بروز پرسشها محیط زیستی شده است هست. شاید جهت شما هم خشک

شهرداری قبل از انجام هرگونه طرح زیبا سازی شهری باید با مطالعه نکات علمی و کاملا کارشناسی شده است وارد عمل شود. فاطمی می افزاید: یکی از دلایل عمده زردی یا ریزش برگ درختان را می توان روشنایی در شب ها دانست، چون به علت نبود شرایط مناسب، گیاه نمی تواند مواد غذایی خود را به شکل مناسب تهیه کرده و رشد کند. او در پاسخ به این پرسش که در سال های اخیر به شکل قابل توجهی از حجم درختان پایتخت کشور عزیزمان ایران کاسته شده است هست؛ با این تفاسیر آیا شهرداری به عنوان مدعی پیگیری به اوضاع درختان این اقدام غیر کارشناسی را انجام می دهد؟ تاکید می کند: شاید در بین کارشناسان این شرکت یک فرد با تخصص مورد نیاز در این زمینه وجود ندارد. اغلب آنها کارشناسان فضای سبز هستند و صرفا از بعد فیزیکی و در زمینه کاشت درخت فعالیت کنند.

در این حوزه متخصص وجود ندارد. شهرداری جهت احیای درختان باید چراغ های این خیابان را به شکل بر تصویر راه اندازی کرده و طول تیرهای چراغ برق را کم کردن دهد. جهت مثال می توان با کم کردن نیم متر طول تیر چراغ برق و کم کردن ارتفاع آذین بندی نور را به سمت پایین تاباند تا به این شکل برگ ها در فضای تاریک بتوانند به فعالیت طبیعی خود ادامه دهند. درضمن پرندگانی که در شب ها در بین شاخ و برگ های درختان لانه سازی می کنند نیز می توانند در فعالیت گیاه های تاثیرگذار باشند. این کارشناس محیط زیست می گوید: نور موجود در درختان باعث فرار پرندگان و جذب پشه می شود. بنابراین شهرداری باید در این زمینه با به کارگیری نظرات کارشناسان در اقداماتش تجدید نظر کند. به گفته فاطمی شهرداری باید هرگونه نور رسانی به درخت را در مناسب ترین وقت متوقف کند.

خواب آشفته درختان پایتخت کشور عزیزمان ایران

در این اوضاع عامل استرس جهت گیاه از بین می رود و گیاه به تدریج روند رشد طبیعی خود را می یابد. او راجع به برگ ریزان درختان در فصل گرما می گوید: ریزش برگ درخت تصویر العمل طبیعی گیاه در برابر شرایط محیطی هست. با گرم شدن هوا درخت توانایی آبرسانی مناسب به همه اندام ها را ندارد و در این اوضاع بعضی از برگ های مسن خشک می شوند و به این شکل شاهد ریزش برگ درختان هستیم. هم اکنون آب کامل در اختیار درختان نیست و درخت با مواجهه با موج گرما به ریزش برگ های مسن می پردازد. به گفته او عوامل زیادی در بروز نارسایی در محیط زیست تاثیرگذار است که جهت حفظ درختان در محیط زیست باید عوامل ترساندن کننده را کم کردن داد.

اقدامات نمایشی جهت قشنگ جلوه دادن پایتخت

بی شک نشانه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران از نور پردازی درختان زیباسازی شهر بوده هست، ولی شهرداری باید پیش از تصمیم جهت زیباسازی شهر، جهت آن هزینه و فایده کند. در واقع این اقدام را می توان ظلم به محیط زیست پایتخت دانست. این در حالی است که در آموزه های دینی ما شکستن شاخه درخت به شکستن بال فرشتگان تشبیه شده است هست، چه برسد به خشک کردن تدریجی یک درخت با نورپردازی غیرضروری. هیچ فردی در این کره خاکی حق ندارد که یک موجود زنده را بازیچه امیال خود قرار دهد. بر اساس بررسی های میدانی در خیابان ولیعصر و دیگر نقاط پرتردد شهر باید گفت که چنین نورپردازی ای ضرورت ندارد.

در واقع این کارها نمایشی محیط زیست پایتخت را نشانه رفته هست. بی شک راه های متعددی جهت نشاط بخشیدن به فضاهای شهری یا حتی نورپردازی مناسب در چارچوب موازین استاندارد وجود دارد. جهت مثال تخریب 50 باغ در 15 سال گذشته، فقط در یک منطقه پایتخت کشور عزیزمان ایران و تخریب عمدی بیش از 150 باغ در پایتخت از یک سو و ساخت بیش از 300 برج در همین مدت نشان از یک مساله تحت عنوان عوض کردن صورت شهر به سمت فضای سبز کمتر و ساختمان های بلندمرتبه زیاد دارد. هم اکنون آمار ساخت بلندمرتبه ها در پایتخت کشور عزیزمان ایران زیاد کردن یافته است و خبرهای بیشتری هم از قطع، سوزاندن یا خشکاندن درختان باغات نیز شنیده می شود. این در حالی است که باید جهت احیای درختان هر شهر با نگاه کارشناسی وارد عمل شد.

خیابان ولیعصر، بلندترین خیابان مشجر پایتخت کشور عزیزمان ایران و همچنین بلندترین خیابان خاورمیانه با درازای 9/17 کیلومتر است که از میدان راه آهن در میانه جنوبی پایتخت کشور عزیزمان ایران شروع شده است و به میدان تجریش در منطقه شمیرانات در شمال پایتخت کشور عزیزمان ایران می رسد. از بین رفتن تدریجی درختان چنار قدیمی که هویت بخش خیابان هستند، معماری ناهمگون در اطراف خیابان، نامتناسب بودن حرکت اتوبوس های تندرو با بافت تاریخی خیابان و زیاد کردن تعداد جانوران موذی در مسیر آبراه های حاشیه خیابان از پرسشها فعلی این خیابان هست. از این رو قطع درختان چنار خیابان ولیعصر از بااهمیت ترین خطراتی است که قشنگی و هویت این خیابان را ترساندن می کند.

بر اساس اعلام کارشناسان محیط زیست هر روز لایه ای از آلودگی و چرک روی برگ چنارهای این خیابان را می گیرد و عمر آنها را به یک سوم کم کردن می دهد. عدم نگهداری مناسب، نفوذناپذیر شدن کف هوا آب خیابان به علت استفاده از بتن در کف آن، نفوذ آهک و سیمان ناشی از مصالح ساختمانی و همچنین خشک کردن تعمدی درختان خیابان ولیعصر به وسیله بعضی صاحبان مراکز بازرگانی از جمله عواملی است که باعث آسیب دیدن درختان چنار خیابان ولیعصر شده است هست. در حال حاضر از مجموع ۶۰ هزار درختی که در سال های گذشته در خیابان ولیعصر از میدان راه آهن تا میدان تجریش تنفس می کردند، تنها ۲۰ درصد مجموع درخت های چنار این خیابان یعنی ۱۱ هزار و ۸۰۰ درخت باقی مانده اند و بقیه از بین رفته اند. نابودی درختان چنار خیابان ولیعصر در حالی است که عمر چنار در شرایط خوب حدود ۴۰۰ سال هست. در تیر سال ۱۳۹۲ و در پی اعتراض به قطع چند درخت چنار دیگر خیابان ولیعصر، شهرداری در اطلاعیه ای اعلام کرد که چنارهای قطع شده، پوسیده بودند و ممکن بود بر سر رهگذران بیفتند.

از آنجا که این خیابان با چنارهایش به ثبت ملی رسیده است جهت قطع چنارها باید از شرکت میراث فرهنگی استعلام شود، ولی مدیرکل میراث فرهنگی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اظهار بی اطلاعی از قطع درختان گفت: در جریان عنوان نیستم و جهت این کار استعلامی نیز از شرکت میراث فرهنگی گرفته نشده هست. مسعود نصرتی افزود: خیابان ولیعصر علاوه بر منزل های تاریخی با درختانش به ثبت رسیده هست. به همین علت اگر قرار است طرحی در خیابان ولیعصر (عج) انجام شود باید شرکت میراث فرهنگی نیز در جریان آن قرار بگیرد. در زمستان ۱۳۹۳، بخش عمده ای از درختان چنار باغ ۲۶۰۰ متر مربعی پسیان که در مجاورت خیابان ولیعصر واقع شده است هست، به رغم اعتراضات گسترده قطع شد و محل جهت ساخت هتلی ۱۷ طبقه گودبرداری شد.

انقراض چنارهای ولیعصر از امیریه به پایین

آذر سال گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی نسبت به از بین رفتن درختان خیابان ولیعصر (عج) به خاص از امیریه به پایین از طریق فاضلاب شهری اظهار تاسف کرد. پیروز حناچی اظهار کرد: ۱۸ هزار درخت چنار از میدان تجریش تا میدان راه آهن در معرض ترساندن جدی قرار دارد، البته بخش های جنوبی. از پایین امیریه به سمت انتهای خیابان ولیعصر (عج) تقریبا از بین رفته و دیگر درخت بلند در این منطقه دیده نمی شود. او افزود: فاضلاب منزل های شمال شهر وارد شریان های مهم می شود و از دو طرف خیابان ولیعصر به طرف پایین می رود. هیچ اقدامی هم جهت کنترل این آب ها صورت نمی گیرد که باعث آلودگی و بیماری درختان می شود.

حناچی با تاکید بر اهمیت خیابان ولیعصر (عج) گفت: خیابان ولیعصر (عج) آن قدر مهم است که باید بزرگ ترین مراکز تحقیقاتی کشور عزیزمان ایران جهت حفظ آن تلاش کنند. او ادامه داد: درختان چنار پایتخت کشور عزیزمان ایران مریض می شوند، آفت می گیرند و در توفان ها ممکن است بشکنند. بنابراین هنگامی که یک درخت از بین رفت باید سه درخت به جای آن بکارند تا محور ولیعصر حفظ شود. به گزارش ایسنا، آن وقت معاون وزیر راه و شهرسازی به کاشت چنارهای ولیعصر (عج) در ۶۰ سال قبل اشاره و خاطرنشان کرد: این درختان ۶۰ سال پیش کاشته شدند و ما الان داریم بهره آن را می بریم. ما نیز هم اکنون باید درخت بکاریم تا انشاا… دیگران ۶۰ سال آینده بهره آن را ببرند.

مصوبه شورای شهر جهت حفظ درختان خیابان ولیعصر

دی سال گذشته اعضای شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بر اساس طرحی شهرداری را موظف به حفظ و گسترش درختان خیابان ولیعصر (عج) کردند. در سیصد و هجدهمین جلسه شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مهدی چمران در توضیح طرح «حفظ و گسترش درختان خیابان ولیعصر (عج)» با اشاره به اینکه خیابان ولیعصر به علت وجود درختان چنار حاشیه ای منحصر به فرد هست، گفت: ساختمان های بلند بر خیابان جلوی نور درختان را گرفته اند و این امر مشکلاتی را به وجود آورده هست، چرا که درختان ذاتا از ساختمان ها فرار می کنند و به وسط خیابان کشیده می شوند.

او افزود: بر اساس این طرح که به کمیسیون ماده پنج پیشنهاد می شود، از شهرداری خواسته ایم تا به منظور جلوگیری از تخریب درختان از میدان راه آهن تا میدان تجریش از هرگونه عملیات اجرایی و عمرانی به وسیله بخش دولتی، عمومی و شخصی که به درختان آسیب می رساند جلوگیری کند. او اظهار کرد: در این طرح شهرداری موظف شده است است تا در ساخت و سازهای تازه پلاک هایی که بر خیابان واقع شده است اند، عقب نشینی به عمق سه متر را رعایت کنند و همچنین ایجاد و ساخت هرگونه کنسول یا پیش آمدگی در این خیابان ممنوع است.

چمران همچنین افزود: بر اساس این طرح دو عنوان دیگر در کمیسیون اضافه شد که ایجاد و ساخت کانال تاسیساتی تازه و خط تونل مترو در عمق کارشناسی باید صورت گیرد تا آسیبی به ریشه های این درختان نرسد. مدیر شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: عنوان دیگری که باعث آسیب به درختان خیابان ولیعصر شده است هست، کف سازی هوا آب کنار خیابان است که این عنوان باعث جلوگیری از نفوذ آب به زمین و ریشه درختان می شود، در حالی که کف این هوا ها باید خشکه چینی شوند و ما در این طرح نسبت به اصلاح و بهسازی کف سازی هوا آب از مصالح نفوذپذیر تاکید کرده ایم. او با اشاره به اینکه راه اندازی یا جابه جایی کیوسک بر روی هوا آب کنار خیابان نیز ممنوع می شود، افزود: شهرداری موظف است هر یک متر به یک متر درختانی با بن 10 ساله بکارد که امیدوارم با این پیشنهادات بتوان به حفظ و گسترش درختان خیابان ولیعصر کمک کرد.

همزمان یکی از اعضای شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز پیشنهاد داد: در بازسازی و نوسازی پلاک های بر خیابان عنوان نمای معماری ایرانی و اسلامی را نیز در نظر بگیرید. غلامرضا انصاری همچنین افزود: شهرداری را موظف کنید تا در پیاده راه سمت غرب حد فاصل میدان ونک تا چهار راه پارک وی پروانه تازه ساختمانی صادر نکند تا این سمت خیابان به یک پیاده راه سبز تبدیل شود. همزمان مدیر کمیته محیط زیست شورا با اشاره به اینکه خیابان ولیعصر شاخص هایی چون طول 17کیلومتری آب روان و درختان چنار دارد، پیشنهاد داد: خیابان ولیعصر به اوضاع اولیه برگردد و جهت آن طرحی موضعی تهیه شود.

محمد حقانی تاکید کرد: به جای احداث مترو در زیر خیابان ولیعصر، استفاده از ال آر تی عالی ترین گزینه حمل و نقلی جهت این خیابان 17 کیلومتری هست. چمران تاکید کرد: با توجه به اینکه درختان این خیابان در شرایط نامناسبی قرار دارند، این طرح به صورت موضعی می تواند به حفظ آنها یاری کند و شهرداری روی موضوعاتی از قبیل طرح سیما و منظر معماری، حفظ میراث و غیره مشغول کار هست. در آخر بعد از بحث و بررسی طرح مورد نظر، اعضای شورا به آن رأی دادند و جهت تایید نهایی به کمیسیون ماده پنج پیشنهاد شد تا بعد از تایید به وسیله شهرداری اجرایی شود.

اخباراجتماعی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: ایران | درختان | ایرانی | خیابان | شهرداری | استاندارد | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs